Blog o bylinkách

V období augusta na seba yzop lekársky púta pozornosť svojimi modrofialovými kvetmi a medovou vôňou na naše záhony priťahuje množstvo včiel a motýľov. Počas letných večerov strávených v záhrade si môžeme jeho príjemnú vôňu naplno vychutnať aj my.  

Ligurček lekársky je vysoká nenáročná trvalka patriaca k najpoužívanejším bylinkám v Európskej kuchyni. Možno ho poznáte tiež pod názvom ’maggi’, ktorý dostal podľa svojej chuti veľmi podobnej práve rovnomennému dochucovadlu. Napriek tomu, že má po ňom ľudový názov, v korení maggi ligurček nenájdete.

Všetci to dobre poznáme – nekonečné povinnosti, problémy v práci, neustále nestíhanie ale aj dôležité životné udalosti, či problémy v rodine. Stres na nás číha zo všetkých strán a síce z krátkodobého hľadiska môže mať na nás aj dobrý vplyv, avšak ak sme dlhodobo pod stresom môže sa podpísať na našom zdravotnom stave.

So stresom idú ruka v ruke nespavosť, stavy úzkosti, migrény, nevoľnosť, či zažívacie problémy. Náš organizmus je v strese náchylnejší k bežným chorobám ako prechladnutie, či chrípka, ku ktorým by za normálnych okolností nedošlo. Pozrieme sa na to aké bylinky nám môžu pomôcť pri týchto ťažkostiach.

Pamajorán obyčajný, skôr známy ako oregano, ľudovo označovaný tiež dobrá myseľ, či zimná majoránka. Oregano pochádza zo Stredomoria a Ázie, kde ho využívali v rôznych koreninových zmesiach, čajoch, v medicíne a v kozmetike.

Voľne v prírode často rastie na slnečných kamenistých stráňach. Aj preto zrejme dostal svoje meno, ktoré pochádza z gréckych slov oros ganos, čo vo voľnom preklade znamená radosť z hôr. Vedeli ste tiež, že Gréci verili, že oregano stvorila bohyňa Afrodita a dala ju ľuďom pre šťastie?

Bylinky majú mnohoraké využitie, či už v gastronómii, liečiteľstve alebo kozmetike. Vedeli ste však, že počas dlhej histórie mali aj mnohé iné – netradičnejšie využitia?